Kreative aktiviteter
Udfold din kreative side i Vejle, hvor du finder krea- og keramikcaféer, street art kunstudstillinger, hvor både børn, unge og voksne kan være med.
Efteråret i Vejle byder på gåture i naturen, museumsbesøg og hygge. Der er masser af aktiviteter for både børn og voksne. Her på siden har vi samlet vores anbefalinger til efterårshygge i Vejle.
Efterår betyder også Halloween. Tag hele familien med til Vejle til Halloween, hvor der er gys, sus i maven og masser af hygge. Indtil da, kan du læse spøgelseshistorier fra Vejle her.
Leder du efter kulturelle oplevelser, shopping eller indendørs caféhygge? Så er Vejle perfekt til din efterårstur.
I løbet af efteråret afholder foreningen Rans Orden en håndfuld hyggelige kulturvandringer langs Landsbyvandreruten Rans togt. Det koster 50 kr. at deltage i én af turene.
Du kan læse mere om de individuelle ture og booke billet via linket herunder. Her finder du desuden information om tid, sted, længde på vandringerne mm. Tilmeld dig mens der stadig er ledige pladser.
I løbet af efteråret afholder Økolariet forskellige spændende events og guidede ture i naturen. Det er gratis at deltage, men nogle ture kræver tilmelding og har et begrænset antal pladser.
Dette efterår kan du opleve:
På Økolariets hjemmeside kan du få det fulde overblik over turenes indhold, tid og sted samt tilmelding.
Fra 12. september til 15. november kan du traditionen tro opleve Dystopia Haunted House i Mørkedalen i Vejle!
Du kan opleve dette års haunted house, Somniphobia, på tre forskellige niveauer: Scary, intense og extreme. Kom og få et godt gys og en uhyggelig oplevelse i tusmørket! Se mere fra tidligere års Dystopia-events via linket herunder.
Kom med på rundvisning hos bryggeriet BLAS dette efterår, hvor du kan lære mere omkring øl, brygningsprocessen og visionen for det gamle mejeri i Randbøl. Der er både rundvisninger på dansk og engelsk på udvalgte aftener kl. 20:00-21:30.
Herunder finder du links med tilmelding til rundvisning:
I børnenes efterårsferie i uge 42 og tre dage i uge 43 kan du slå dig løs med familien i WOW PARK Billund til HalloWOW. Her er der nemlig masser af (u)hyggelige børneaktiviteter, og der er plads til at give den gas hele familien - også forældre og bedsteforældre!
Hyg jer ved bålet sammen, mens I laver snobrød, s'mores eller popcorn. I kan også slå jer løs med at:
For de allermodigste kan I prøve GIGANTEN, som er Skandinaviens højeste fritfalds-rutsjetårn. Her er der garanti for sus i maven!
Oplev den helt særlige HalloWOW-stemning i efterårsferien kl. 10-17. Vidste du, at årskortholdere hele efterårsferien kan tage 2 venner med gratis i begge parker? Vi ses til ægte Halloween-sjov i WOW PARK!
Uge 42 er børnenes uge i Vejle. Der er altid masser af skønne aktiviteter for hele familien i efterårsferien. Vær med til efterårsferieaktiviteter med blandt andet:
Se mere i højdepunkterne på vores Instagram-profil.
Den 13. oktober kan du komme med på en helt særlig type vandretur - nemlig trævandring!
På den ca. 1 km lange tur, som tager omkring 1,5 time, kan du lære om de store grønne kæmper i skov og by. Turen er helt gratis og guides af træ-entusiasten Jens-Ulrik Kleemeyer. Han vil vise dig, hvordan du kan give dine ture en helt ny mening og lære fra sig, så du kan få øjnene op for de forskellige træsorter som ahorn, platan, tulipantræ og typer af nåletræer.
Vi lover, at det bliver en spændende og lærerig vandring!
I oktober og november kan du komme på svampetur med biolog og naturelsker Metteline Fokdal/VildeNatur, som har et diplom i danske spise- og giftsvampe. Lær at indsamle dine egne svampe, så du ikke kommer hjem med én af de giftige, på en rolig og inspirerende tur gennem Vejles skove. Kom med på tur her:
Læs om turene og tilmeld dig via linket.
Den 31. oktober kan du traditionen tro kan du opleve det store Halloween-show med parade, uhyggelig pynt og aktiviteter i Vejles gågade! City Vejle gentager succesen og holder HALLOWEEN FOR KIDS i midtbyen dagen efter den 1. november med børneparade og spændende aktiviteter.
Sæt dit kryds i kalenderen allerede nu, mens vi venter på mere information.
Den 7. november kl. 20 kan du komme til koncert med musikeren Juncker på Fary Lochan. Der vil være mulighed for at handle i Fary Lochans butik og købe drikkevarer og snacks til koncerten.
I løbet af hele efteråret kan du (som resten af året) komme på rundvisning på ca. 1,5 time rundt i de små bygninger, hvor Fary Lochan producerer deres whisky. På den spændende rundvisning vil du komme med på rejsen i produktion fra start til slut og få mulighed for at smage whisky (vær opmærksom på aldersbegrænsning mm. her).
Find links til de hyggelige events hos Fary Lochan herunder.